III an’anaviy “Inson uchun 2026” festivali
2026-yilning 12–13-may kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Ijtimoiy himoya milliy agentligi tashabbusi bilan “Oʻzekspomarkaz” MKK” AJda III an’anaviy “Inson uchun 2026” festivali bo‘lib o‘tmoqda.
Festival doirasida ijtimoiy himoya tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar, aholi uchun yaratilayotgan imkoniyatlar, inklyuziv mehnat bozori, tadbirkorlik va hamkorlik yo‘nalishidagi loyihalar keng namoyish etiladi.
Festival doirasida quyidagilar tashkil etiladi:
— Nogironligi bo‘lgan shaxslar tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlar ko‘rgazmasi;
— Bo‘sh ish o‘rinlari yarmarkasi;
— Kasbiy mahorat tanlovlari;
— “Imkoniyatlar olimpiadasi” (Abilympics);
— Interaktiv o‘yinlar va viktorinalar;
— Yoshlar va talabalar uchun yangi imkoniyatlar taqdimotlari.
Festivalda respublika bo‘ylab 120 ta tadbirkorlik subyekti, hunarmandlar, banklar, vazirlik va idoralar ishtirok etadi hamda qariyb 100 mingta bo‘sh ish o‘rni taqdim etiladi.
Festivalning ikki kunlik dasturidan panel sessiyalar, ochiq muloqotlar, taqdimotlar va ko‘plab amaliy loyihalar o‘rin olgan.

III традиционный фестиваль «Инсон учун 2026»
В рамках фестиваля широко представлены реформы, реализуемые в системе социальной защиты, создаваемые для населения возможности, проекты в сфере инклюзивного рынка труда, предпринимательства и партнерства.
В рамках фестиваля пройдут:
— Выставка продукции, произведенной лицами с инвалидностью;
— Ярмарка вакансий;
— Конкурсы профессиональных навыков;
— «Олимпиада возможностей» (Abilympics);
— Интерактивные игры и квизы;
— Презентации новых возможностей для молодежи и студентов.
Число участников включает 120 субъектов предпринимательства, ремесленников, банков, министерств и ведомств со всей республики, а также представление около 100 тысяч вакансий.
В двухдневную программу фестиваля включены панельные сессии, открытые диалоги, презентации и многочисленные практические проекты.