2023-yilning 20-29-yanvar kunlari Berlin shahrida (Germaniya) “Xalqaro yashil haftaligi (IGW)”  o’tqazilmoqda.Haftalik doirasida qishloq xo‘jaligi, bog‘dorchilik va xalqaro oziq-ovqat ko‘rgazmasi tashkil etilgan.Ushbu haftalikda  respublikamiz 240 kvadrat metr maydonida joylashtirilgan “O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan” deb nomlangan stendi bilan ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston stendida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, mamlakatimiz viloyatlari va Toshkent shahridan 60 dan ortiq tadbirkorlarning milliy mahsulotlari namoyish etilmoqda. Jumladan: 227 turdagi qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari – yangi va qayta ishlangan meva-sabzavotlar, qayta ishlangan sut va go‘sht mahsulotlari, yog‘ va yog‘ mahsulotlari, salqin ichimliklar, qandolat mahsulotlari, un va un mahsulotlari, margarin mahsulotlari va boshqalar o‘rin olgan. Bundan tashqari, o‘zbekistonlik oshpazlar har kuni milliy taomlarni (sho‘rva, somsa, non va boshqalar) tayyorlab, ko‘rgazma mehmonlarini siylashadi.
O‘zbekiston tadbirkorlari “Yashil haftalik”da boshqa davlatlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish niyatida ishtirok etib, turli mahsulotlarni import va eksport qilish bo‘yicha shartnoma va bitimlar tuzishga tayyor. O‘zbekiston meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish uchun qo‘shimcha imkoniyatlarni kengaytirishni rejalashtirgan.
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi va “O‘zekspomarkaz” MKK hamkorligida O‘zbekiston Respublikasi milliy stendi tashkil etildi.

Международная Зеленая неделя 2023 (International Green Week (IGW)
С 20 по 29 января 2023 г. в г. Берлин (Германия) проходит Международная ярмарка продуктов питания, сельского хозяйства и садоводства «Зеленая Неделя 2023», на которой Республика Узбекистан принимает участие национальным стендом под названием «Сделано в Узбекистане» на площади 240 кв.м.
Цель участия Республики Узбекистан на этой выставке – укрепление сотрудничества и партнерства с деловыми кругами зарубежных стран, а также налаживание торгово-экономических связей, расширение дополнительных возможностей по экспорту фруктов и овощей Узбекистана.
На стенде представлены более чем 60 предпринимателей из Республики Каракалпакстан, регионов Узбекистана и г. Ташкент. Среди них: 227 наименований сельскохозяйственной и продовольственной продукции – свежие и переработанные фрукты и овощи, переработанные молочные и мясные изделия, масложировая продукция, безалкогольные напитки, кондитерские изделия, мука и мучные изделия, маргариновые продукты и многое другое. А также в дни работы выставки  функционирует национальная кухня, где гости и посетители ярмарки  могут отведать узбекские блюда (плов, шурпа, самса, лепешки и др.), сладости и напитки (парварда, пашмак, халва, вараки, чай, натуральные соки и т.д.)
Национальный стенд Республики Узбекистан организован совместно с  Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан и АО НВК «Узэкспоцентр».
Для справки: История проведения Международной ярмарки «Зеленая неделя» уходит в начало прошлого века – 1926 год, когда впервые состоялась это ярмарка. Сегодня проходит 87-я международная выставка-ярмарка «Зеленая неделя 2023» ("Green Week", "Grune Woche"). Количество участников составляет  1800 компаний.   Ее организатор - выставочная фирма Messe Berlin GmbH.