"Savitskiyning kundaliklari. Eski va yangi”: Toshkentda uchinchi multimedia ko‘rgazmasining ochilishi
7 mart kuni O‘zbekiston madaniyati va san’atini rivojlantirish jamg‘armasi rezidentlarni nafaqat taniqli rassomlar, balki O‘zbekistondan ilhomlanib ijod qilgan ijodkorlar bilan ham tanishtirishda davom etgan uchinchi multimedia ko‘rgazmasini ochdi.
Multimedia ko'rgazmasida tomoshabinlar Igor Savitskiy nomidagi davlat san'at muzeyi kolleksiyasidagi asarlarni ko'rishadi. Bu asarlar nafaqat Markaziy Osiyo an’analari va madaniyatini aks ettiribgina qolmay, balki san’atkorlar yaratgan hikoyalarda tarix va madaniyat chambarchas bog‘langan mintaqa qiyofasini o‘zgartirgan 20-asrdagi tarixiy voqealarni ham qamrab oladi.
Tashrif buyuruvchilar o‘z asarlariga zamonaviy va an’anaviy motivlarni singdirgan o‘ndan ortiq rassomlarning asarlari va hikoyalari bilan tanishadilar.
Rassomlar: Pavel Benkov, Nikolay Karaxan, Elena Korovay, Mixail Kurzin, Ruben Mazel, Usto Mo'min, Igor Savitskiy, Ural Tansikboev, Oganes Tatevosyan, Viktor Ufimtsev, Aleksandr Volkov va boshqalar.
Ko'pincha ular bozorlar yoki choyxonalar, shahar manzaralari, ko'chalar, transport va turli xil kiyimdagi odamlarni tasvirlashgan. Markaziy Osiyo xalqlarining hayoti, urf-odatlari va madaniyatini aks ettiruvchi hamma narsa.
Umuman olganda, asarlar realizmning badiiy akademik an'anasi va Sharqning romantiklashtirilgan timsoli - "Sharqshunoslik" ni aks ettiradi.
Foyeda har bir ishtirokchi rassomning o'ziga xos asarlari, shuningdek, ular ishlab chiqilgan tavsifi va yo'nalishi haqida ma'lumot beruvchi plakatlar mavjud.
Ko‘rgazma taqdimoti aktyorlar va boshlovchilar tomonidan mumtoz musiqa jo‘rligida san’atkorlar hayoti haqida takomillashtirilgan ovozli audio bayoni bilan birga tomoshabinga yanada hissiy chuqurlik baxsh etadi. Xo'sh, ekranlar va polda, klassikaga ko'ra, animatsion grafikalar bilan HD proyeksiyasida ishlarni ko'rish imkonini beruvchi proyektorlar mavjud.
Bir ko'rgazma sessiyasi taxminan 50 daqiqa davom etadi. Ular har soat 10:00 dan 20:00 gacha bo'lib o'tadi.
Kirish chiptalari narxi - 20 000. Maxsus maktablar va maktab-internatlar o'quvchilari, shuningdek, 10 yoshgacha bo'lgan bolalar bepul. Maktab o‘quvchilari, talabalar va pensionerlar uchun 50% chegirma mavjud. Juma kuni ko'rgazmaga kirish hamma uchun bepul.

“Diaries of Savitsky. Old and new": opening of the third multimedia exhibition in Tashkent
On March 7, the Foundation for the Development of Culture and Art of Uzbekistan opened the third multimedia exhibition, continuing to introduce residents not only to famous artists, but also to those who created, inspired by Uzbekistan.
In the multimedia exhibition, viewers will see works from the collection of the Igor Savitsky State Museum of Art. These works not only reflect the traditions and culture of Central Asia, but also cover the historical events of the 20th century that changed the face of the region, where history and culture are intertwined in the stories created by the artists.
Visitors will be treated to works and stories from more than eleven artists who have incorporated modern and traditional motifs into their works.
Artists: Pavel Benkov, Nikolai Karakhan, Elena Korovay, Mikhail Kurzin, Reuben Mazel, Usto Mumin, Igor Savitsky, Ural Tansykbaev, Oganes Tatevosyan, Victor Ufimtsev, Alexander Volkov and others.
Most often they depicted bazaars or teahouses, city scenes, streets, transport and people in a variety of clothes. Everything that reflects the life, traditions and culture of the people of Central Asia.
In general, the works convey the artistic academic tradition of realism and the romanticized representation of the East - “Orientalism”.
In the lobby there are posters with information about the specific works of each participating artist, as well as a description and direction in which they developed.
The presentation of the exhibition is accompanied by an improved sound audio narration by actors and presenters about the lives of artists to the accompaniment of classical music, giving the process even more emotional depth for the viewer. Well, on the screens and floor, according to the classics, there are projectors that allow you to see the works in HD projection with animated graphics.
One exhibition session lasts about 50 minutes. They take place hourly from 10:00 to 20:00.
The cost of entrance tickets is 20,000. Students of special schools and boarding schools, as well as children under 10 years old, have free admission. There is a 50% discount for schoolchildren, students and pensioners. On Friday, admission to the exhibition is free for everyone.