"Savitskiyning kundaliklari. Eski va yangi”: Toshkentda uchinchi multimedia ko‘rgazmasining ochilishi
7 mart kuni O‘zbekiston madaniyati va san’atini rivojlantirish jamg‘armasi rezidentlarni nafaqat taniqli rassomlar, balki O‘zbekistondan ilhomlanib ijod qilgan ijodkorlar bilan ham tanishtirishda davom etgan uchinchi multimedia ko‘rgazmasini ochdi.
Multimedia ko'rgazmasida tomoshabinlar Igor Savitskiy nomidagi davlat san'at muzeyi kolleksiyasidagi asarlarni ko'rishadi. Bu asarlar nafaqat Markaziy Osiyo an’analari va madaniyatini aks ettiribgina qolmay, balki san’atkorlar yaratgan hikoyalarda tarix va madaniyat chambarchas bog‘langan mintaqa qiyofasini o‘zgartirgan 20-asrdagi tarixiy voqealarni ham qamrab oladi.
Tashrif buyuruvchilar o‘z asarlariga zamonaviy va an’anaviy motivlarni singdirgan o‘ndan ortiq rassomlarning asarlari va hikoyalari bilan tanishadilar.
Rassomlar: Pavel Benkov, Nikolay Karaxan, Elena Korovay, Mixail Kurzin, Ruben Mazel, Usto Mo'min, Igor Savitskiy, Ural Tansikboev, Oganes Tatevosyan, Viktor Ufimtsev, Aleksandr Volkov va boshqalar.
Ko'pincha ular bozorlar yoki choyxonalar, shahar manzaralari, ko'chalar, transport va turli xil kiyimdagi odamlarni tasvirlashgan. Markaziy Osiyo xalqlarining hayoti, urf-odatlari va madaniyatini aks ettiruvchi hamma narsa.
Umuman olganda, asarlar realizmning badiiy akademik an'anasi va Sharqning romantiklashtirilgan timsoli - "Sharqshunoslik" ni aks ettiradi.
Foyeda har bir ishtirokchi rassomning o'ziga xos asarlari, shuningdek, ular ishlab chiqilgan tavsifi va yo'nalishi haqida ma'lumot beruvchi plakatlar mavjud.
Ko‘rgazma taqdimoti aktyorlar va boshlovchilar tomonidan mumtoz musiqa jo‘rligida san’atkorlar hayoti haqida takomillashtirilgan ovozli audio bayoni bilan birga tomoshabinga yanada hissiy chuqurlik baxsh etadi. Xo'sh, ekranlar va polda, klassikaga ko'ra, animatsion grafikalar bilan HD proyeksiyasida ishlarni ko'rish imkonini beruvchi proyektorlar mavjud.
Bir ko'rgazma sessiyasi taxminan 50 daqiqa davom etadi. Ular har soat 10:00 dan 20:00 gacha bo'lib o'tadi.
Kirish chiptalari narxi - 20 000. Maxsus maktablar va maktab-internatlar o'quvchilari, shuningdek, 10 yoshgacha bo'lgan bolalar bepul. Maktab o‘quvchilari, talabalar va pensionerlar uchun 50% chegirma mavjud. Juma kuni ko'rgazmaga kirish hamma uchun bepul.

«Дневники Савицкого. Старое и новое»: открытие третьей мультимедийной выставки в Ташкенте
С 7 марта Фонд развития культуры и искусства Узбекистана открыл третью мультимедийную выставку, продолжая знакомить жителей не только с известными художниками, но и с теми, кто творил, вдохновляясь Узбекистаном.
В мультимедийной экспозиции зрители увидят произведения из коллекции Государственного музея искусств имени Игоря Савицкого. Эти работы не только отражают традиции и культуру Центральной Азии, но и охватывают исторические события XX века, которые изменили облик региона, где история и культура переплетаются в созданных художниками сюжетах.
Посетителей ждут работы и рассказ более чем об одиннадцати художниках, которые воплощали современные и традиционные мотивы в своих произведениях.
Художники: Павел Беньков, Николай Карахан, Елена Коровай, Михаил Курзин, Рувим Мазель, Усто Мумин, Игорь Савицкий, Урал Тансыкбаев, Оганес Татевосян, Виктор Уфимцев, Александр Волков и другие.
Чаще всего они изображали базары или чайханы, городские сцены, улицы, транспорт и людей в разнообразной одежде. Все, что отражает жизнь, традиции и культуру народа Центральной Азии.
В целом произведения транслируют художественную академическую традицию реализма и романтизированное представление Востока — «ориентализм».
В холле размещены постеры с информацией о конкретных работах каждого художника-участника, а также описание и направление, в котором они развивались.
редставление выставки сопровождается улучшенным по звучанию аудио рассказом актеров и ведущих о жизни художников под аккомпанемент классической музыки, придающего процессу еще больше эмоциональной глубины для зрителя. Ну, а на экранах и полу по классике работают проекторы, которые позволяют увидеть произведения в HD-проекции с анимированной графикой.
Один сеанс выставки длится около 50 минут. Они проходят ежечасно с 10:00 до 20:00.
Стоимость входных билетов 20 000. Учащимся спецучилищ и интернатов, а также детям до 10 лет — вход свободный. Для учащихся школ, студентов и пенсионеров действует скидка 50%. В пятницу вход на выставку свободный для всех.