O‘zbekistonda Xitoy – Markaziy Osiyo savdo ko‘rgazmasi
2025-yil 16-sentabrdan 18-sentabrgacha “O‘zekspomarkaz” MKK” AJda “Xitoy – Markaziy Osiyo Savdo Ko’rgazmasi” bo‘lib o‘tmoqda.
Ko‘rgazmaning asosiy bo‘limlari: intellektual ishlab chiqarish va sanoat uskunalari, yashil energetika va energiya saqlash tizimlari, elektron texnologiyalar, intellektual transport tizimlari, ekologik qurilish materiallari, shuningdek, raqamli savdo va xizmatlar.
Ishtirokchilar soni 200 ga yaqin yetakchi Xitoy kompaniyalarini tashkil etadi. Ular quyidagi mahsulotlarni taqdim etmoqda: intellektual yechimlar, displey mahsulotlari, zamonaviy yuk tashish texnikalari va intellektual kon qazish uskunalari, yangi energiya manbalarida harakatlanuvchi avtomobillar, mexanik uskunalar, ekologik qishloq xo‘jaligi, maishiy elektronika va raqamli xizmatlar.
Shuningdek, innovatsion yo‘nalishlar ham namoyish etiladi – sensorli terminallar va robotlar, sun’iy intellekt (AI) asosidagi diagnostika va davolash tizimlari.
Ko‘rgazma doirasida Xitoy va O‘zbekistonning rasmiy idoralari, savdo-sanoat uyushmalari hamda kompaniyalari vakillari ishtirokida Savdo va investitsiyalar forumi bo‘lib o‘tadi.
Dastur doirasidagi biznes tadbirlaridan tashqari, tashrif buyuruvchilarni xattotlik (kaligrafiya) bo‘yicha mahorat darslari, an’anaviy choy marosimi, qog‘oz o‘ymakorligi san’ati va boshqa madaniy tadbirlar namoyish etiladi.

Китайско-Центральноазиатская торговая выставка в Узбекистане
В АО НВК «Узэкспоцентр» с 16 по 18 сентября 2025 г. проходит Китайско-Центральноазиатская торговая выставка.
Основные разделы выставки: интеллектуальное производство и промышленное оборудование, зелёная энергетика и накопители, электронные технологии, умный транспорт, экологические строительные материалы, а также цифровая торговля и услуги.
Число участников составляет около 200 ведущих компаний Китая с продукцией такой, как интеллектуальные решения, дисплейная продукция, новые поколения энергоэффективных погрузчиков и интеллектуальное горнодобывающее оборудование, автомобили на новых источниках энергии, механическое оборудование, экологическое сельское хозяйство, бытовую электронику и цифровые сервисы. А также инновационные направления - от сенсорных терминалов и роботов до систем AI-диагностики и лечения.
В рамках выставки состоится Форум по торговле и инвестициям с участием представителей официальных ведомств Китая и Узбекистана, торгово-промышленных ассоциаций и компаний.
Кроме деловой программы, посетителей ждёт зона Национального имиджа: мастер-классы по каллиграфии, чайная церемония, искусство вырезания из бумаги и т.д.