"Uzbek Import Fair 2025" – Маҳаллий контентни ошириш ва импортни оптималлаштириш бўйича биринчи халқаро кўргазма ўз ишини бошлади
2025-йил 7–9 октябр кунлари “Ўзэкспомарказ” МКК АЖнинг 3-4-сонли павилонларида бўлиб ўтаётган “Uzbek Import Fair 2025” биринчи халқаро кўргазмаси Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси ҳамда Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамкорлигида ташкил этилган.
Кўргазманинг асосий мавзуси — “Маҳаллий контентни ошириш ва импортни оптималлаштириш” бўлиб, у давлат идоралари, хусусий сектор ва халқаро ҳамкорлар ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Тадбирнинг тантанали очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари Жамшид Абдуҳакимович Ходжаев, шунингдек Давлат божхона қўмитаси раиси, божхона хизмати генерал-маёри Акмалхўжа Юсупович Мавлонов, Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Буранович Умурзоқов, бошқа давлат ташкилотлари раҳбарлари ва мансабдор шахслар иштирок этдилар.
Кўргазмада қўшни давлатлар делегациялари ҳамда АҚШ, Венгрия, Корея, Миср, Озарбайжон, Покистон, Словакия ва Япония каби мамлакатлардан 30 га яқин хорижий компаниялар вакиллари қатнашмоқда.
Кўргазма доирасида 24 та тематик бўлим ташкил этилган бўлиб, улар озиқ-овқат, фармацевтика, тўқимачилик, мебел саноати каби асосий соҳаларни қамраб олади. Тадбир давомида B2B учрашувлар, семинарлар ва тақдимотлар ўтказилиши режалаштирилган бўлиб, бу янги бизнес алоқаларини ўрнатиш ва инвестицияларни жалб этишда муҳим платформа бўлиб хизмат қилади.

"Uzbek Import Fair 2025" – старт первой международной выставки по повышению локализации и оптимизации импорта
Uzbek Import Fair 2025 – первая международная выставка, проходящая с 7 по 9 октября 2025 года в АО «НВК «Узэкспоцентр», организована в сотрудничестве с Государственным таможенным комитетом и Министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана. Основная тема мероприятия — «Повышение локального контента и оптимизация импорта», что способствует укреплению связей между государственными органами, частным сектором и международными партнёрми.
Торжественная церемония открытия выставки состоялась при участии Заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ходжаева Жамшида Абдухакимовича, также на мероприятии присутствовал председатель Государственного таможенного комитета, генерал-майор таможенной службы Акмалхужа Юсупович Мавлонов, Хоким (мэр) города Ташкента Умурзаков Шавкат Буранович, а также другие руководители и должностные лица государственных органов. Участвуют  делегации из соседних стран и почти 30 зарубежных компаний из США, Венгрии, Кореи, Египта, Азербайджана, Пакистана, Словакии и Японии.
Выставка включает 24 тематические секции, охватывающие ключевые отрасли – от пищевой и фармацевтической промышленности до текстиля и мебели. В рамках мероприятия планируются B2B-встречи, семинары и презентации, что станет важной платформой для установления новых деловых контактов и привлечения инвестиций.