«Woodtech & MebelExpo Uzbekistan 2026» 22-Халқаро кўргазмаси
2026-йил 28–30-апрел кунлари «Ўзэкспомарказ» МКК АЖ ҳудудида мебел ва ёғочни қайта ишлаш саноатининг муҳим тадбири — «Woodtech & MebelExpo Uzbekistan 2026» 22-Халқаро кўргазмаси бўлиб ўтмоқда.
Кўргазмада 13 та давлатдан 127 та компания, жумладан, етакчи халқаро ишлаб чиқарувчилари ҳамда миллий экспозициялар иштирок этмоқда. Хорижий қатнашчилар умумий экспозициянинг 70 фоиздан ортиғини ташкил этиб, бу Ўзбекистон бозорига бўлган юқори халқаро қизиқиш ва унинг ортиб бораётган инвестициявий салоҳиятини тасдиқлайди.
Экспозиция соҳанинг барча йўналишларини қамраб олган: ёғочни қайта ишлаш ускуналари ва технологияларидан тортиб, мебел учун бутловчи қисмлар, кимё маҳсулотлари ҳамда тайёр интерер ечимларигача. Шунингдек, инновациялар, замонавий материаллар ва сунъий интеллектни ишлаб чиқаришга жорий этиш каби рақамли технологияларга алоҳида эътибор қаратилган.
Илк бор кўргазма халқаро экспертлар, архитекторлар ва ишлаб чиқарувчилар иштирокидаги кенг кўламли бизнес дастури билан бирга ўтказилмоқда. Бу эса унинг тажриба алмашиш ва бизнесни ривожлантириш учун профессионал платформа сифатидаги аҳамиятини янада оширади.
Кўргазмани ўтказишда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг тадбиркорлик, рақобатни ривожлантириш ва саноат масалалари қўмитаси, Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимлиги расмий кўмак кўрсатди.
«Ўзэкспомарказ» МКК АЖ Ўзбекистондаги етакчи кўргазма майдони сифатидаги мақомини яна бир бор тасдиқлаб, саноат ривожига ҳисса қўшиш, ишбилармонлик алоқаларини мустаҳкамлаш ва замонавий технологияларни миллий ҳамда халқаро даражада илгари суришда муҳим ўрин тутмоқда.

22-я Международная выставка «WoodTech & MebelExpo Uzbekistan 2026»
С 28 по 30 апреля 2026 года в АО НВК «Узэкспоцентр» проходит 22-я Международная выставка «WoodTech & MebelExpo Uzbekistan 2026» — ключевое событие мебельной и деревообрабатывающей отрасли страны.
Выставка объединила 127 компаний из 13 стран, включая ведущих мировых производителей и национальные экспозиции. Зарубежные участники составляют более 70% экспозиции, что подчеркивает высокий международный интерес к рынку Узбекистана и его растущий инвестиционный потенциал.
Экспозиция охватывает полный спектр отрасли: от оборудования и технологий деревообработки до мебельных комплектующих, химии и готовых интерьерных решений. Особое внимание уделено инновациям, современным материалам и цифровым технологиям, включая внедрение искусственного интеллекта в производство.
Впервые выставка сопровождается масштабной деловой программой с участием международных экспертов, архитекторов и производителей, что усиливает её значение как профессиональной платформы для обмена опытом и развития бизнеса.
Официальную поддержку в проведении выставки оказали Министерство инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан, Комитет по вопросам предпринимательства, развития конкуренции и промышленности Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан и Хокимият города Ташкент.
АО НВК «Узэкспоцентр» подтверждает статус ведущей выставочной площадки Узбекистана, способствующей развитию промышленности, укреплению деловых связей и продвижению современных технологий на национальном и международном уровнях.