TIHE - Тиббий инновациялар ҳудуди
“Соғлиқни сақлаш TIHE 2022” етакчи халқаро тиббиёт кўргазмаси 12-14 апрел кунлари “Ўзэкспомарказ” МККнинг иккита марказий павильонида (№1 ва 2) яна бир бор бир майдонда мутахассисларни жамлади.
Тиббиёт бетўхтов ривожланиб бормоқда. Доимий равишда янги дори воситалари патентланиб келмоқда, тиббий асбоб-ускуналар яратилмоқда, даволаш ва жарроҳлик операцияларининг янги усуллари жорий этилмоқда. Ҳар бир мамлакат давлат ва хусусий тиббиёт муассасаларини тизимли янгилаш, замонавий тиббий асбоб-ускуна ва жиҳозлар билан таъминлашда ғамхўрлик қилади. Шифокор ва тиббиёт мутахассисларининг малакасини ошириш ҳам муҳим ўрин тутади. Ўзбекистон Республикаси раҳбарияти томонидан мамлакатимиз фуқароларининг умумий фаровонлиги йўлида соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш ва мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Пандемия йиллари бунинг исботи бўлди, бу даврда беморлар учун қўшимча ўринлар яратиш ва тегишли инфратузилма билан таъминлаш бўйича шошилинч чора-тадбирлар кўрилиб кўплаб муассасалар шифохоналарга айлантирилди.
TIHE - 1995 йилда Тошкентда ўтказилган энг биринчи тиббий кўргазмадир. Соҳа мутахассислари кўргазма соғлиқни сақлаш доирасини ривожлантириш, ўзаро тажриба алмашиш, энг янги тиббий асбоб-ускуналар ва технологиялар билан танишишда муҳим аҳамият касб этишини тасдиқлаб келмоқдалар. Ҳар йили кўргазма майдони ўз доирасида ишлаб чиқарувчилар, етказиб берувчилар, дилерлар ва шифокорларни тиббиёт соҳасидаги энг сўнгги янгиликлар, мавжуд тиббий амалиётлар ва илғор технологияларни муҳокама қилиш учун бирлаштиради.
Мамлакатимиз ва хорижий компаниялар томонидан кўргазмага бўлган қизиқиш йил сайин ортиб бормоқда. Масалан, 2021 йилги кўргазмада 9 мамлакатдан 100 та компания ва брендлар иштирок этди. Жорий йилда 150 та компания ва брендлар қуйидаги 15 мамлакатдан, яни, Беларус, Германия, Ҳиндистон, Испания, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Жанубий Корея, Латвия, Покистон, Полша, Россия, Туркия, Чехия, Ўзбекистондан, кўргазмада иштирок этишларини тасдиқладилар. Улар қуйидаги соҳалардаги маҳсулотларни тақдим этадилар: тиббий асбоб-ускуналар ва технологиялар; тайёр доривор маҳсулотлари; фармацевтика саноати учун ускуналар ва технологиялар; стоматология учун ускуналар ва технологиялар.
40 та компания кўргазмада илк бор иштирок этади. Улар қаторида: Diag Lab Trade (Ўзбекистон), Euro Medreg Consulting (Ўзбекистон), Hope Medical (Ўзбекистон), Medtexno Trade (Ўзбекистон), Rossa (Ўзбекистон), TCG-MTL (Ўзбекистон), Pharmevo Private Limited (Покистон), Aksel & A (Қозоғистон), Solar / Spektroskopiya, optika va lazerlar - avangard ishlanmalar, YoAJ (Беларус), White Product (Россия), Aesthetic Systems (Қирғизистон), Biosystems S.A. (Испания), MIZ Medbelros (Беларус), FreBor (Беларус), Belarus protez-ortopediya reabilitatsiya markazi (Беларус), TahatAxi / Neuroimpulse Group, MChJ (Беларус), Micro Solutions (Қозоғистон), QUATRO TRADERS, MChJ (Ўзбекистон), Almamed (Россия), Twins Tek (Россия), Intersen (Россия), Els-Med (Россия), Mongoose Engineering Inc, MChJ (Ўзбекистон), Neom Technomed (Ҳиндистон), SPACEMED TECHNICS, MChJ (Ўзбекистон), VizaMed Plus (Қозоғистон), TND, LLP (Қозоғистон), Sinopharmtech (Россия), Hi-Tech Orient Medical (Ўзбекистон), GRAND DENTAL, MChJ (Ўзбекистон), RZ Medizintechnik GmbH (Германия), Medicare, OOO (Ўзбекистон), Verdent (Полша), OASIS GOODS, MChJ (Ўзбекистон), Zoger Dental (Ўзбекистон), Dunya GOZ (Туркия) ва бошқалар.
Германия компаниялари миллий павильонда тақдим этилган: National German Stand / BMWi-Infostand, Asclepion, MIPM, Heel, Drаger.  Уларнинг стендларида «тоза хоналар» учун технологиялар, юқори сифатли диагностика ускуналари, сарф материаллари ва бошқа кўп нарсалар билан танишишингиз мумкин.
Кўргазмада илк бор Латвия компаниялари миллий стенд билан иштирок этадилар. Стенд Латвия инвестициялар ва ривожланиш агентлиги томонидан ташкил этилган. Стендда қуйидаги компаниялар ҳозир бўлади: Larifans Ltd., GMT Ltd., SPODRA Ltd (MidoPharm).  Улар профессионал косметика, маиший ва профессионал кимё, тиббиёт муассасалари учун дезинфекциялаш воситаларини ишлаб чиқарувчиси бўлиб, шунингдек, турли шаклларда косметика ва дори-дармонлар учун асос бўлган асл фармацевтика маҳсулоти - икки қаторли рибонуклеин кислотасини ҳам ишлаб чиқарадилар.
Коллектив стендлар Беларус Республикаси ва Россия Федерацияси корхоналари томонидан намойиш этилади.
«Белфармпром» холдингининг (Беларус) жамоавий стендида Экзон, Белмедпрепараты, Минскинтеркапс корхоналари дори воситалари ва биологик фаол қўшимчаларини намойиш этади. Шунингдек, Беларус компаниялари алоҳида стендлар билан кенг намойиш этилган. Улар орасида тиббиёт мебеллари, протез-ортопедия жиҳозлари, операция столлари ва ҳоказоларни ишлаб чиқарувчилари мавжуддир.
Россия Федерациясидан қуйидаги компаниялар иштирок этади: Поток Интер, Промет, Уайт Продакт, УралМед, Эколаб, МТЛ, Альмамед, Твинс ТЭК, Интерсен, Елс-Мед, Концерн "Аксион", Синофармтех, Швабе-Медиа, Медикрафт. Ушбу компаниялар клиникалар, лабораториялар, фармацевтика корхоналари учун турли хил тиббий жиҳозлар, дори-дармон ва тиббий маҳсулотларни намойиш этади.
Бундан ташқари, Хитой компанияларининг кенг иштирокини таъкидлаш мумкин. Жорий йилда фармацевтика саноати учун асбоб-ускуналар, лаборатория ва тиббий асбоб-ускуналар тақдим этувчи 17 компания ташриф буюради.
Маҳаллий компаниялар (40 та компания) тиббий асбоб-ускуналар, фармацевтика, лаборатория, сарф материаллари, стоматология соҳасида кенг турдаги маҳсулотларни намойиш этади. Улар орасида TCG-MTL, Health Pharm Service, Premium Technics, Intermed Innovation, Albatros Healthcare, BTL Medical Technologies, Byork ва бошқалар иштирок этадилар.
“Соғлиқни сақлаш – TIHE 2022” 26-Тошкент халқаро кўргазмаси доирасида “Соғлиқни сақлашда замонавий технологиялар” мавзусида илмий-амалий семинарлар ўтказилади.
Ўтказилиш санаси ва жойи: 2022 йил 12-14 апрел, Конгресс-холл, “Ўзэкспомарказ” МКК.
Муҳокамалар доирасида Ўзбекистон Республикасида ички тиббий туризмни ривожлантириш (ташкилотчи - Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги), ИФА, ПЦР ва клиник биокимё бўйича комплекс ечимлар, лаборатория тиббиёти, молекуляр генетик тадқиқотларни ташкил этишда замонавий ёндашувлар, амалий тиббиётда молекуляр диагностика истиқболлари ва бошқа кўплаб мавзулар "Vektor-Best"  АЖ, QIAGEN Россия, ЎзР ФА Иммунология ва инсон геномикаси институти, ЎзР Гематология РИПИАТМ томонидан кўриб чиқилади.
Семинарларда олинган янги билимлар, ўзаро тажриба алмашиш мамлакатимизда малакали тиббий хизмат кўрсатиш сифатини ошириш ва тиббиёт ривожига хизмат қилади.
Уч кун давом этадиган кўргазма соғлиқни сақлаш соҳасини ривожлантириш, давлат тиббиёт муассасаларини модернизация қилиш, шифохоналарни жиҳозлаш, шунингдек, шифокорларни малакасини оширишга хизмат қиладиган кенг турдаги маҳсулотлар, асбоб-ускуналар ва технологияларни ўз ичига олган самарали намойиш майдончасига айланади .
Қуйидаги давлат идоралар тадбирни расмий қўллаб-қувватлаб келмоқда:
• Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги
• Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги
• Ўзбекистон Республикаси Инновацион соғлиқни сақлаш миллий палатаси
• Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси
Ҳомий: SNIBE
Ташкилий кўмак: «Ўзэкспомарказ» МКК АЖ
Бош медиа ҳамкор: Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (МТРК)
Тадбирни ташкил этувчилари: Iteca Exhibitions халқаро кўргазма компанияси ва унинг ҳамкори ICA Eurasia компанияси.
Кўргазма Iteca Exhibitions компаниясининг барча тадбирлари каби Ўзбекистон Республикаси Махсус комиссияси ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан белгиланган санитария-эпидемиологик меъёрлари ва қоидалари талабларига қатъий риоя қилган ҳолда ўтказилади.

TIHE - территория медицинских инноваций
Ведущая медицинская международная выставка «Здравоохранение – TIHE 2022» вновь собирает профессионалов на одной площадке с 12 по 14 апреля в двух центральных павильонах (№ 1 и 2) НВК «Узэкспоцентр».
Развитие медицины не стоит на месте. Постоянно патентуются новые лекарственные препараты, разрабатывается медицинское оборудование, внедряются новые методы лечения и проведения хирургических операций. Каждое государство заботится о систематическом обновлении и оснащении современным медицинским оборудованием и инвентарем государственных и частных медицинских учреждений. Немаловажную роль играет также повышение квалификации врачей и медицинских специалистов. Руководство Республики Узбекистан уделяет особое внимание вопросам развития и укрепления здравоохранения для всеобщего благосостояния граждан нашей страны. Пандемийные годы стали тому подтверждением, когда были приняты экстренные меры по преобразованию многих учреждений в больницы и госпитали, для обеспечения дополнительных больничных коек и соответствующей инфраструктуры.
TIHE – самая первая медицинская выставка, проведенная в Ташкенте в 1995 году. Специалисты отрасли подтверждают ее большое значение для развития сферы здравоохранения, обмена опытом и ознакомления с новейшим медицинским оборудованием и технологиями. Ежегодно выставочная площадка собирает производителей, поставщиков, дилеров и практикующих специалистов для обсуждения новинок в области медицины, существующих медицинских практик и передовых технологий.
С каждым годом растет интерес к выставке со стороны отечественных и зарубежных компаний. Так, в выставке 2021 года участие приняло 100 компаний и брендов из 9 стран. В этом году своё участие в выставке подтвердило 150 компаний и брендов из 15 стран: Беларусь, Германия, Индия, Испания, Казахстан, Китай, Кыргызстан, Южная Корея, Латвия, Пакистан, Польша, Россия, Турция, Чехия, Узбекистан, которые представят продукцию таких секторов, как: медицинское оборудование и технологии; готовая лекарственная продукция; оборудование и технологии для фармацевтической промышленности; оборудование и технологии для стоматологии.
40 компаний принимают дебютное участие. Среди них Diag Lab Trade (Узбекистан), Euro Medreg Consulting (Узбекистан), Hope Medical (Узбекистан), Medtexno Trade (Узбекистан), Rossa (Узбекистан), TCG-MTL (Узбекистан), Pharmevo Private Limited (Пакистан), Aksel & A (Казахстан), Solar / Спектроскопия, оптика и лазеры -авангардные разработки, ЗАО (Беларусь), White Product (Россия), Aesthetic Systems (Кыргызстан), Biosystems S.A. (Испания), MIZ Medbelros (Беларусь), FreBor (Беларусь), Belarusian Prosthetic and Orthopedic Rehabilitation Center (Беларусь), TahatAxi / Neuroimpulse Group, ООО (Беларусь), Micro Solutions (Казахстан), QUATRO TRADERS, ООО (Узбекистан), Альмамед (Россия), Твинс Тэк (Россия), Интерсен (Россия), Елс-Мед (Россия), Mongoose Engineering Inc, ООО (Узбекистан), Neom Technomed (Индия), SPACEMED TECHNICS, ООО (Узбекистан), VizaMed Plus (Казахстан), TND, ТОО (Казахстан), Sinopharmtech (Россия), Hi-Tech Orient Medical (Узбекистан), GRAND DENTAL, ООО (Узбекистан), RZ Medizintechnik GmbH (Германия), Medicare, OOO (Узбекистан), Verdent (Польша), OASIS GOODS, ООО (Узбекистан), Zoger Dental (Узбекистан), Dunya GOZ (Турция) и другие.
Компании Германии представлены национальным павильоном: National German Stand / BMWi-Infostand, Asclepion, MIPM, Heel, Drаger. На их стендах можно будет ознакомиться с технологиями для «чистых помещений», высококачественным диагностическим оборудованием, расходными материалами и многим другим.
Впервые на выставке с национальным стендом будут участвовать компании из Латвии. Организатором стенда выступает Латвийское агентство инвестиций и развития. На стенде будет представлены компании: Larifans Ltd., GMT Ltd., SPODRA Ltd (MidoPharm); они являются производителями профессиональной косметики, бытовой и профессиональной химии, дезинфицирующих средств для медицинских учреждений, а также оригинального фармацевтического продукта - двуспиральной рибонуклеиновой кислоты, на основе которой производятся разные формы косметических и лекарственных средств.
Коллективные стенды будут представлены предприятиями Республики Беларусь и Российской Федерации.
На коллективном стенде холдинга «Белфармпром» (Беларусь), предприятия Экзон, Белмедпрепараты, Минскинтеркапс представят лекарственные средства и биологически активные добавки. Также компании Белоруссии широко представлены индивидуальными стендами. Среди них производители медицинской мебели, протезно-ортопедического оборудования, операционных столов и многого другого.
От Российской Федерации примут участие следующие компании: Поток Интер, Промет, Уайт Продакт, УралМед, Эколаб, МТЛ, Альмамед, Твинс ТЭК, Интерсен, Елс-Мед, Концерн "Аксион", Синофармтех, Швабе-Медиа, Медикрафт. Компании представят различное медицинское оборудование для клиник, лабораторий, фармацевтических предприятий, лекарственные препараты и медицинские изделия.
Также следует отметить широкое участие компаний из Китая. В этом году приезжает 17 компаний, которые представят оборудование для фармацевтической индустрии, лабораторное и медицинское оборудование.
Отечественные компании (40 компаний) представят широкий ассортимент продукции в секторе медицинского оборудования, фармацевтики, лаборатории, расходных материалов, стоматологии, среди которых TCG-MTL, Health Pharm Service, Premium Technics, Intermed Innovation, Albatros Healthcare, BTL Medical Technologies, Byork и многие другие.
В рамках 26-й Ташкентской международной выставки «Здравоохранение – TIHE 2022» состоятся научно-практические семинары на тему: «Современные технологии в здравоохранении".
Дата и место проведения: 12-14 апреля, 2022 г., Конгресс-холл, НВК «Узэкспоцентр».
В ходе дискуссий будут рассмотрены такие темы, как развитие внутреннего медицинского туризма в Республике Узбекистан (организатор - Министерство здравоохранения Республики Узбекистан), комплексные решения для ИФА, ПЦР и клинической биохимии, лабораторная медицина, современные подходы к организации молекулярно-генетических исследований, перспективы молекулярной диагностики в практической медицине и многое другое от АО «Вектор-Бест», QIAGEN Russia, ИИГЧ АН РУз, РСНПМЦ Гематологии РУз.
Новые знания, полученные на семинарах, и обмен опытом будут способствовать повышению качества квалифицированной медицинской помощи и развитию медицины в стране.
Три дня выставки станут эффективной демонстрационной площадкой с широким ассортиментом продукции, оборудования и технологий, которая будет содействовать развитию сектора здравоохранения, государственных медицинских учреждений по их модернизации, оснащению госпиталей, больниц, а также развитию компетенции практикующих врачей.
Официальную поддержку выставке оказали:
• Министерство здравоохранения Республики Узбекистан
• Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан
• Национальная палата инновационного здравоохранения Республики Узбекистан
• Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан
Спонсор: SNIBE
Организационное содействие: АО НВК «Узэкспоцентр»
Генеральный информационный партнер: Национальная телерадиокомпания Узбекистана (НТРК)
Организаторами события выступают Международные выставочные компании Iteca Exhibitions и её партнер – ICA Eurasia.
Выставка, как и все мероприятия Компании Iteca Exhibitions, будет проводиться в строгом соответствии с требованиями санитарно-эпидемиологических норм и правил, установленных Специальной комиссией Республики Узбекистан и Всемирной организацией здравоохранения.