MebelExpo Uzbekistan 2022 – Ўзбекистон мебел ва ёғочсозлик саноатининг муҳим воқеаси!
Ўзбекистон мебел ва ёғочга ишлов бериш саноати етакчи халқаро кўргазмаси 13-15 апрел кунлари Тошкентдаги “Ўзэкспомарказ” МККнинг 3 ва 4-павильонларида ўзининг 18-чи экспозициясини очади.
35 миллиондан ортиқ аҳолига эга бўлган Ўзбекистон Марказий Осиё минтақасидаги энг йирик истеъмол бозори ҳисобланади. Мамлакатимиз мебел ва ёғочга ишлов бериш саноати иқтисодиётнинг энг жадал ривожланаётган тармоқларидан бўлиб, соҳада асосан кичик ва ўрта бизнес субъектлари фаолият юритади.
Турар-жой ва тижорат кўчмас мулкларини қуриш суръатларининг ўсиб бориши мебелга бўлган эҳтиёжнинг ошишига олиб келади. Ўзбекистон аҳолисининг харид қобилияти йил сайин ортиб бормоқда ва шу билан бирга сифатли маҳсулот сотиб олишга бўлган талаб ҳам ортиб бормоқда. Замонавий тенденциялар маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни четлаб ўтмайдиган диққатга сазовор янгиликларни талаб қилади. Бугунги кунга келиб умумий бозор ҳажмининг қарийб 90 фоизи маҳаллий маҳсулотлар билан қондирилмоқда. Айни пайтда республикамизда мебел, тоштахта материаллари, бутловчи материаллар ва 5 мингдан ортиқ ёғочсозлик корхоналари фаолият кўрсатиб, мебел маҳсулотлари ишлаб чиқаришда 300 мингдан ортиқ киши банд. Ўзбекистон бозорида мебеллар турли нарх сегментлари ва услубларида ҳамда турли материаллардан тақдим этилган. Охирги 10 йил ичида маҳсулотлар ассортименти сезиларли даражада кенгайди, сифати ва дизайни жаҳон тенденцияларига мос равишда яхшиланди.
Бозорда кўплаб кичик корхоналарнинг ташкил этилиши, экспорт ва импорт режимларининг либераллаштирилиши туфайли бу соҳада кучли рақобатдош бозор шаклланди. Бу, албатта, кенг танловга эга бўлган мебелнинг пировард харидорлари учун ҳам, маҳсулот сифатини барқарор сақлашга, ташқи бозорга чиқиш йўлини излашга мажбур бўлган маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга ҳам фойдалидир.
Оҳирги 18 йил давомида MebelExpo Uzbekistan халқаро кўргазмаси соҳанинг асосий кўргазмаси ва мамлакатимиз мебел саноати салоҳияти ривожланишида катта аҳамиятга эга тадбир бўлиб келмоқда. Соҳадаги сўнгги янгиликлар билан бир қаторда, «MebelExpo Uzbekistan» универсал тармоқ кўргазмаси ҳам замон билан ҳамнафас бўлиб келмоқда. Кўргазма мамлакатимиз ишлаб чиқарувчиларига ёғочга ишлов бериш соҳасидаги замонавий технологиялар ва бутловчи қисмларга эга бўлиш, истеъмолчиларга эса юқори сифатли мебел маҳсулотларини харид қилиш имкониятини яратади.
Жорий йилда MebelExpo Uzbekistan кўргазмасида дунёнинг 13 давлатидан (Австрия, Германия, Эрон, Италия, Қозоғистон, Қирғизистон, Покистон, Россия Федерацияси, Словения, Туркия, Ўзбекистон, Швейцария, Швеция) 70 дан ортиқ компания ўз иштирок этишини тасдиқлади.
Бу йил Удмуртия экспортини қўллаб-қувватлаш маркази жамоавий экспозиция таркибида тақдим этилган. Иштирокчилар орасида 8 та тайёр мебел (корпус мебели, болалар мебели, юмшоқ мебел) ва мебел бутловчи қисмлари ишлаб чиқарувчи корхоналар бор.
Анъанавий миллий иштирок билан кўргазмага Туркиядан мебел жиҳозлари, елим ва бўёқ ишлаб чиқарувчилари ташриф буюришади.
MebelExpo Uzbekistan кўргазмасида мебел ишлаб чиқариш учун ҳамма жиҳоз ва ускуна, яъни, ёғочга ишлов бериш ва лазерли дастгоҳлар, асбоблар, елимлар, локлар, бўёқлар, тахта маҳсулотлари, мебел компонентлари ва аксессуарлари, пол қопламалари, сунъий тери, мебел пломбалари, стол усти учун пластмасса ва бошқаларни топа оласиз.
Ишлаб чиқариш ускуналаридан ташқари, Ўзбекистон ва Россия Федерациясининг етакчи ишлаб чиқарувчилари томонидан уй ва офис учун тайёр мебеллар, шунингдек, матрас ва уйқу учун мўлжалланган маҳсулотларнинг кенг ассортименти кўргазмада намойиш этилмоқда.
Технологик янгиликлар, ёғочга ишлов бериш ускуналари ва асбоблари ARHAR ENGINEERING (Словения), SCM GROUP (Италия), FELDER KG (Австрия), LEUCO (Германия) каби соҳа етакчилари томонидан тақдим этилади. Мебел жиҳозлари ва хомашё сектори JULIUS BLUM (Австрия), ATTIMEC (Италия), MESAN (Туркия), DÉCOR PROFI (Қирғизистон), BOYARD (Россия), POUYA SILK ROAD (Эрон), ZRK GROUP (Покистон), WOODMAN GROUP, EGIDA SIMAKS (Ўзбекистон) va бошқа компаниялар томонидан тақдим этилади.
Кўргазмада мебел кимёси соҳаси кенг намойиш этилмоқда. Иштирокчилар орасида HELIOS GROUP (Словения), KAYALAR KIMYA, BETEK BOYA, POLCHEM, ESKIM KIMYA, DOGU KIMYA, ADALAR KIMYA (Туркия), TECHNOCOLOR (Россия) компанияларини айтиб ўтишимиз жойиз.
Тайёр мебел маҳсулотлари истеъмолчилар учун энг қизиқарли ва талаб қилинадиган сектор ҳисобланади. Жорий йилда у ЛЮБИМЫЙ ДОМ, НАЙДИ, РОМАК, МАМАДОМА, РОБИН ВУД, МОДЕРН МЕБЕЛЬ, КОМФОРТ-С, АКВИЛОН (Россия), БИНКЕТ ГРУПП, ZIYNAT MAX, AIKO (Ўзбекистон) ва бошқа брендлар тақдим этган сўнгги мавсум янгиликлари ва мебел тенденцияларини ўз ичига қамраб олади. Шунингдек, Россиядаги энг йирик ортопедик матраслар ва уйқу маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи АСКОНА компанияси янги маҳсулотларини алоҳида таъкидлаб ўтиш жойиз.
Доимий экспонентлар тажрибасига кўра, MebelExpo Uzbekistan кўргазмаси Ўзбекистон мебел ишлаб чиқарувчилари ва янги истиқболли бозорга чиқиш истагида бўлган хорижий ишлаб чиқарувчилар учун асосий воқеа ҳисобланади.
Қуйидаги давлат идоралар тадбирни расмий қўллаб-қувватлаб келмоқда:
• Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги
• Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси
Кўргазманинг рўйхатдан ўтказиш ҳомийси: BLUM (Австрия).
Кўргазма ҳамкори: FELDER GROUP (Австрия).
Ташкилий кўмак: «Ўзэкспомарказ» МКК АЖ
Бош медиа ҳамкор: Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (МТРК)
Тадбирни ташкил этувчилари: Iteca Exhibitions халқаро кўргазма компанияси ва унинг ҳамкори  ICA Eurasia компанияси.
Кўргазма Iteca Exhibitions компаниясининг барча тадбирлари каби Ўзбекистон Республикаси Махсус комиссияси ва Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти томонидан белгиланган санитария-эпидемиологик меъёрлари ва қоидалари талабларига қатъий риоя қилган ҳолда ўтказилади.

MebelExpo Uzbekistan 2022 – знаковое событие мебельной и деревообрабатывающей индустрии Узбекистана!
Ведущая международная выставка мебельной и деревообрабатывающей промышленности Узбекистана развернет свою 18–ю экспозицию с 13 по 15 апреля в павильонах 3 и 4 НВК «Узэкспоцентр», в городе Ташкент.
Узбекистан – самый большой потребительский рынок Центрально-Азиатского региона с населением более, чем 35 млн. человек. Мебельная и деревообрабатывающая промышленность страны входит в число наиболее динамично развивающихся отраслей экономики, в которых задействованы преимущественно субъекты малого и среднего бизнеса.
Растущие темпы строительства жилой и коммерческой недвижимости обуславливают рост потребности в мебели. Покупательская способность населения Узбекистана ежегодно растёт, а вместе с ней и спрос на приобретение качественной продукции. Современные тренды диктуют достойные внимания новшества, которые не обходят стороной и отечественных производителей. На сегодняшний день около 90% от общей емкости рынка удовлетворяется за счет отечественной продукции. В настоящее время в республике действуют более 5 000 предприятий по производству мебели, плитных материалов, комплектующих материалов и предприятий по деревообработке, а в сфере производства мебельной продукции занято более 300 тысяч человек. Мебель на рынке Узбекистана представлена в различных ценовых сегментах и стилях и из различных материалов. За последние 10 лет существенно расширился ассортимент производимой продукции, улучшились качество и дизайн в соответствии с мировыми тенденциями.
Благодаря созданию большого числа малых предприятий на рынке, а также либерализации режимов экспорта и импорта в данной сфере сформировался высококонкурентный рынок. Это, безусловно, идет на пользу как конечным покупателям мебели, у которых появился широкий выбор, так и местным производителям, вынужденным поддерживать стабильное качество продукции и искать выход на внешние рынки.
На протяжении последних 18 лет Международная выставка MebelExpo Uzbekistan остается главным выставочным событием индустрии, благодаря которому укрепляется потенциал мебельной индустрии страны. Наряду с последними инновациями в отрасли, универсальная отраслевая выставка MebelExpo Uzbekistan идёт в ногу со временем. Данное событие позволяет отечественным производителям получить доступ к современным технологиям и комплектующим в области деревообработки, а потребитель может приобрести качественную мебельную продукцию.
В этом году своё участие в MebelExpo Uzbekistan подтвердили более 70 компаний из 13 стран мира, в их числе: Австрия, Германия, Иран, Италия, Казахстан, Кыргызстан, Пакистан, Российская Федерация, Словения, Турция, Узбекистан, Швейцария, Швеция.
В составе коллективной экспозиции в этом году представлен Центр поддержки экспорта Удмуртии. В составе участников 8 компаний-производителей готовой мебели (корпусная, детская, мягкая) и мебельных комплектующих.
С традиционным Национальным участием на выставку приезжают турецкие производители мебельной фурнитуры, клеевой и лакокрасочной продукции.
На MebelExpo Uzbekistan посетитель найдёт всё для производства мебели: деревообрабатывающие и лазерные станки, инструмент, клеи, лаки, краски, плитную продукцию, мебельные комплектующие и фурнитуру, обивочные материалы, искусственную кожу, мебельные наполнители, пластик для столешниц и многое другое. Помимо продукции для производства, на выставке в широком ассортименте представлена готовая мебель для дома и офиса, а также матрасы и продукция для сна от ведущих производителей Узбекистана и Российской Федерации.
Технологические новинки, деревообрабатывающее оборудование и инструменты представят лидеры индустрии, такие как ARHAR ENGINEERING (Словения), SCM GROUP (Италия), FELDER KG (Австрия), LEUCO (Германия) и другие. Сектор мебельной фурнитуры и сырья представят компании JULIUS BLUM (Австрия), ATTIMEC (Италия), MESAN (Турция), DÉCOR PROFI (Кыргызстан), BOYARD (Россия), POUYA SILK ROAD, LLC (Иран), ZRK GROUP (Пакистан), WOODMAN GROUP, EGIDA SIMAKS (Узбекистан) и многие другие. На выставке широко представлен сектор мебельной химии. Среди участников HELIOS GROUP (Словения), KAYALAR KIMYA, BETEK BOYA, POLCHEM, ESKIM KIMYA, DOGU KIMYA, ADALAR KIMYA (Турция), ТЕХНОКОЛОР (Россия).
Наиболее интересный и востребованный сектор для потребителя – готовая мебельная продукция, в этом году снова собрал актуальные новинки сезона и мебельные тренды, которые представят бренды ЛЮБИМЫЙ ДОМ, НАЙДИ, РОМАК, МАМАДОМА, РОБИН ВУД, МОДЕРН МЕБЕЛЬ, КОМФОРТ-С, АКВИЛОН (Россия), БИНКЕТ ГРУПП, ZIYNAT MAX, AIKO (Узбекистан) и другие. Яркие новинки подготовил крупнейший в России производитель ортопедических матрацев и товаров для сна, компания АСКОНА.
Согласно опыту постоянных участников выставки, MebelExpo Uzbekistan является ключевым событием для мебельщиков Узбекистана и зарубежных производителей, которые хотят выйти на новый перспективный рынок.
Официальную поддержку выставке оказали:
• Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан
• Торгово-промышленная палата Республики Узбекистан
Спонсор регистрации выставки: BLUM (Австрия).
Партнер выставки: FELDER GROUP (Австрия).
Организационное содействие: АО НВК «Узэкспоцентр»
Генеральный информационный партнер: Национальная телерадиокомпания Узбекистана (НТРК)
Организаторами события выступают Международные выставочные компании Iteca Exhibitions и её партнер – ICA Eurasia.
Выставка, как и все мероприятия Компании Iteca Exhibitions, будет проводиться в строгом соответствии с требованиями санитарно-эпидемиологических норм и правил, установленных Специальной комиссией Республики Узбекистан и Всемирной организацией здравоохранения.